Wybierz tani prąd dla domu

Przez wiele dziesięcioleci byliśmy przyzwyczajeni do tego że producent energii jest jednocześnie jej sprzedawcą. Dziś już tak nie jest – mamy możliwość wyboru. Warto zastanowić się, czy nie opłacałoby się zmienić sprzedawcy. Być może byłaby to opcja, która pozwoliłaby nam zaopatrzyć się w tani prąd dla domu.

Operatorzy Systemów Dystrybucyjnych
Dystrybutorów energii jest w Polsce niewielu, mają oni status Operatorów Systemu Dystrybucyjnego (OSD) i zajmują się nie tylko dystrybucją energii, ale również utrzymaniem sieci. W praktyce oznacza to że sieci przesyłowe należą do OSD i nie mamy możliwości zmienienia rzeczywistego dostawcy energii. Nie znaczy to jednak, że jesteśmy skazani na ceny, jakie dyktuje on odbiorcom.
Żeby zdobyć tani prąd dla domu warto zorientować się jacy sprzedawcy energii operują na zamieszkiwanym przez nas obszarze. Wszyscy oni mają podpisane umowy z OSD, jednak kupują energię na innych zasadach i po innych cenach, niż te, które firmy energetyczne same oferują odbiorcom końcowym. Można to porównać do sklepu, który zaopatruje się u producenta, kupując towar po cenach hurtowych, według indywidualnych taryf.

Co oferują sprzedawcy?
Wiele osób spodziewa się, że nowy sprzedawca da im dokładnie takie same warunki jak OSD, jednak za niższą cenę. Jest to wprawdzie możliwe, ale mało prawdopodobne. Taryfy, jakie zaproponują nam sprzedawcy, będą różniły się nie tylko ceną, ale również innymi warunkami, które musimy przeanalizować.
Najczęściej w nowych taryfach będziemy mieli do czynienia np. z innymi godzinami obowiązywania niższych opłat (dotyczy systemów dwustrefowych). Mogą też wchodzić w grę zobowiązania do utrzymania ceny na dłuższy okres (np. dwa lata). W innych ofertach trafią nam się promocje, które zagwarantują bardzo niską opłatę w krótszym okresie i powrót do wyższej po upływie tego czasu.

Porównując stawki różnych operatorów można skorzystać z dostępnego w Internecie kalkulatora, który udostępnia Urząd Regulacji Energetyki. Warto jednak mieć pod ręką rachunki za energię z ostatnich miesięcy, żeby porównać zużycie kilowatów i stawki obecnego operatora.

Czytaj więcej: https://www.innogy.pl/pl/dla-domu

Ten wpis został opublikowany w kategorii Prąd i oznaczony tagami . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Dodaj komentarz