Tańsza energia elektryczna – czy to możliwe?

Energia elektryczna stała się powszechnym towarem, dzięki czemu to my decydujemy o tym, kto ma go nam dostarczyć, a sprzedawców nie brakuje. W związku z tym na rynku panuje spora konkurencja, gdzie stawką jest zdobycie nowego klienta. Nawet dobrze znani nam dostawcy prądu z wieloletnim doświadczeniem musieli wyjść klientom naprzeciw z korzystniejszymi warunkami umowy zarówno dla nowych, jak i stałych usługobiorców. Klienci niezadowoleni z dotychczasowego sprzedawcy mogą bezproblemowo go zmienić, z czego dostawcy prądu doskonale zdają sobie sprawę. Jak zatem wybrać tego najodpowiedniejszego?

Tańsza energia elektryczna – czy to możliwe?
Oprócz najpopularniejszych i największych dostawców energii elektrycznej na rynku pojawiają się co jakiś czas mniejsi sprzedawcy, którzy kuszą mniej lub bardziej atrakcyjnymi ofertami. Niektórzy z nich proponują zajęcie się wszelkimi formalnościami związanymi ze zamianą dotychczasowego dostawcy za nas czy też kilkadziesiąt razy tańszy prąd. Niestety nie zawsze ich słowa okazują się prawdą w praktyce. Należy pamiętać o tym, że wszystkie firmy zajmujące się sprzedażą energii elektrycznej, są zobowiązane do zapewnienia nam usług tej samej jakości, o czym zresztą mówi Ustawa o prawie energetycznym. Inną kwestia są opłaty za energię. Tutaj cenę sprzedawcy ustalają już dowolnie. Co więcej, zmiana dotychczasowego dostawcy prądu jest bezpłatna, więc jeśli dana firma usiłuje pobrać za to opłatę, należy zgłosić ją do Urzędu Regulacji Energetyki. To samo należy zrobić w przypadku próby zastosowania innych niedozwolonych praktyk.

Przed podpisaniem umowy
W celu znalezienia najodpowiedniejszej dla nas oferty, warto posłużyć się kalkulatorem taryfowym, czyli porównywarką stawek różnych operatorów. Takie przeliczniki są dostępne na wielu stronach internetowych i pozwalają na rozeznanie się na rynku. Jeśli zdecydujemy się już na konkretnego sprzedawcę, to należy dokładnie i najlepiej dwukrotnie przeczytać umowę przed jej podpisaniem. Jeśli coś jest dla nas niejasne, nie miejmy oporów przed poproszeniem o wyjaśnienie. W przypadku dalszych wątpliwości, lepiej poszukać innego dostawcy. Bardzo ważne jest także to, aby po podpisaniu umowy, wypowiedzieć starą. Często zajmuje się tą czynnością za nas nowy sprzedawca.

Ten wpis został opublikowany w kategorii Prąd i oznaczony tagami . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Dodaj komentarz