Prąd ze słońca, czyli zalety systemu fotowoltaicznego

prąd ze słońcaOsoby chcące ograniczyć do minimum rachunki za prąd, powinny rozważyć zainwestowanie w panele słoneczne, dzięki którym można pozyskiwać energię całkowicie za darmo, a nawet sprzedawać jej nadwyżki elektrowniom. Czym są panele fotowoltaiczne i jakie są ich zalety?

Czym jest system fotowoltaiczny?
Zadaniem systemu fotowoltaicznego jest zamienianie energii promieniowania słonecznego w energię elektryczną. Uzyskaną z słońca energię można wykorzystać do ogrzewania wody i całego mieszkania oraz do zasilania najróżniejszych urządzeń. Co więcej, taką energię można zużywać na bieżąco i magazynować oraz sprzedawać. Instalacja fotowoltaiczna jest bezobsługowa, a składa się z inwertera, akumulatora, licznika produkcji i zużycia oraz z przyłącza do sieci.

Prąd ze słońca, czyli zalety systemu fotowoltaicznego
Dawniej na mini elektrownię słoneczną mogli pozwolić sobie nieliczni, a koszty instalacji były horrendalnie wysokie. Obecnie praktycznie każdy z nas może wejść w posiadanie paneli fotowoltaicznych, a ich opłacalność stale rośnie. Dzięki zainstalowaniu paneli możliwe jest cieszenie się darmowym prądem nieprzerwanie przez ponad 25 lat. Co więcej, układ pracuje bezobsługowo i każdego dnia wytwarza dla nas energię, pokrywając tym samym nawet stuprocentowe zapotrzebowanie na ciepłą wodę. Na korzyść ogniw fotowoltaicznych przemawia także fakt, że ich montaż i uruchomienie nie wymagają żadnych specjalnych pozwoleń pod warunkiem, że moc nie przekracza 40 kW. Warto też wiedzieć, że operator jest zobowiązany do podłączenia paneli do sieci, jeśli moc zestawu nie przekroczy mocy posiadanego przyłącza elektrycznego. Im większa jest instalacja PV, tym możemy liczyć na większą ilość produkowanego prądu, którego nadwyżki można odsprzedać elektrowniom. Jeśli chodzi o koszt założenia paneli fotowoltaicznych, to jest to uzależnione od ich rodzaju i jakości oraz od producenta, jakości inwertera i od stopnia trudności montażu. Nie musimy jednak przejmować się kosztami związanymi z eksploatacją instalacji, a cała inwestycja zwraca się po około kilku latach. Z całą pewnością możemy też liczyć na obniżenie rachunków za prąd o 90%.

Koniecznie sprawdź: https://www.innogy.pl/pl/dla-domu/oferta/energia-ze-slonca/energia-ze-slonca

Ten wpis został opublikowany w kategorii Źródła odnawialne i oznaczony tagami . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Dodaj komentarz