Energia fotowoltaiczna – czy to się opłaca?

Dzięki postępowi technologicznego obecnie każdy z nas może stać się posiadaczem własnej minielektrowni słonecznej. Sprzyjają też temu korzystne przepisy, a mianowicie Ustawa o odnawialnych źródłach energii oraz wsparcie w postaci pomocy finansowej. Czy rzeczywiście warto zainwestować w tego typu rozwiązania? Jakie wiążą się z tym korzyści?

Energia fotowoltaiczna – czy to się opłaca?
Zainwestowanie w źródła tak zwanej zielonej energii wiążą się z wieloma korzyściami. Z całą pewnością możemy liczyć na obniżenie rachunków za prąd oraz wsparcie finansowe, dzięki czemu w przeciągu kilku lat nasza inwestycja całkowicie się nam zwróci. Osoby decydujące się na produkcję prądu w mikroinstalacji słonecznej w pierwszym roku działania ustawy o mocy do 3 kW mogą liczyć na 75 groszy za kilowatogodzinę, a w przypadku paneli fotowoltaicznych o mocy do 10 kW jest to 65 groszy. Ceny te obowiązują przez 15 lat. Z kolei posiadacze instalacji o mocy powyżej 10 kW mogą odsprzedać energię po cenie hurtowej. Energetyka rozproszona ma coraz więcej zwolenników i stała się elementem budującym bezpieczeństwo dostaw prądu dla całej gospodarki. Niestety Polska nadal jest daleko w tyle, jeśli chodzi o odnawialne źródła energii.

Instalacja fotowoltaiczna jest bardziej efektywna niż wiatrowa, a ponadto zainwestować w panele fotowoltaiczne może każdy posiadacz dachu. Kilka takich paneli jest znacznie bardziej wydajnych niż przydomowe wiatraki, które wymagają poświęcenia sporej części terytorium działki. Energia fotowoltaiczna zaczyna się opłacać nawet bez dotacji. Dzięki nowoczesnym technologiom można cieszyć się skutecznym działaniem paneli słonecznych nawet w przypadku zimnych i śnieżnych dni. Co więcej, żywotność paneli wynosi aż 25 lat.

A co z warunkami instalacji?
Zanim zdecydujemy się na zainwestowanie w panele słoneczne, należy sprawdzić, czy spełniamy kilka warunków. W przypadku tego typu instalacji nie ma co stawiać na najtańsze rozwiązania. Panele powinny być przede wszystkim wysokiej jakości i jak najwyższej czułości. Znacznie korzystniej będzie dopłacenie, gdyż wyższa jakość przekłada się na większą wydajność, dzięki czemu inwestycja szybciej nam się zwróci. Polecanymi panelami są modele wielodiodowe, które sprawniej wychwytują światła. Sprawdzą się też monokrystaliczne, które załączają inwerter 356 dni w roku.

Ten wpis został opublikowany w kategorii Źródła odnawialne i oznaczony tagami . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Dodaj komentarz